Złoto inwestycyjne

Rosja szuka bezpiecznej przystani w złocie, z dala od dolara i euro

Rosja podejmuje kroki, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi przyszłymi sankcjami w dolarach i euro. Moskwa może pochwalić się 5. największymi na świecie rezerwami walutowymi i 6. największymi rezerwami złota. W sumie aktywa te wynoszą ponad 1,5 biliona dolarów.

Podczas gdy Zachód nadal próbuje ukarać Rosję poprzez sankcje gospodarcze, odpowiedzią rosyjskiego banku centralnego jest dywersyfikacja od euro i dolara - i skupowanie większej ilości złota.

W miarę pogarszania się sytuacji geopolitycznej na Ukrainie, Rosja stara się chronić przed ryzykiem walutowym związanym z euro i greenbackiem.

W pierwszej połowie 2014 roku bank centralny Rosji zmniejszył swoje rezerwy walutowe o 2,5 procent.

"Ze względu na pogarszającą się sytuację geopolityczną, Bank Centralny aktywnie redystrybuował rezerwy walutowe, zastępując amerykańskie obligacje skarbowe złotem" - powiedziałaKommersantowi główna ekonomistka Alfa Banku, Natalya Orlova.

Zamiast kupować euro i dolary, rosyjski bank centralny przygląda się chińskiemu juanowi i japońskiemu jenowi.

Wzmocnienie swapów walutowych i płatności dwustronnych z Chinami i innymi strategicznymi partnerami handlowymi będzie nadal omijać dolara amerykańskiego. W zeszłym tygodniu banki centralne Rosji i Chin zgodziły się na zwiększenie swapów walutowych.

Posiadanie większej ilości tych walut jest logicznym posunięciem dla Rosji, która ma wysokie obroty handlowe zarówno z Chinami, jak i Japonią. W 2013 roku obroty handlowe z Chinami wyniosły blisko 90 mld dolarów, a z Japonią ponad 33 mld dolarów.

Rosja szybko zwiększa swoje zapasy złota i pod koniec lipca ich łączna wartość wynosiła ponad 45 miliardów dolarów.

Zdaniem Jarosława Lisowolika, głównego ekonomisty Deutsche Banku w Moskwie, jest to najlepszy sposób zapewnienia przez Rosję stabilności rezerw walutowych.

"To, że Rosja zintensyfikowała proces dywersyfikacji, odzwierciedla fakt, że dość duża część rezerw była trzymana w dolarach i euro, podczas gdy udział złota był niski" - powiedział Lissovolik w rozmowie z Kommersantem.

W ciągu lata rezerwy były dodawane w najwyższym tempie od końca 2009 roku. W czerwcu Bank Centralny Rosji dodał 54 tony złota, co według danych MFW sprawiło, że Rosja wyprzedziła Chiny pod względem ilości złota.

W ciągu ostatniej dekady Rosja stała się największym na świecie nabywcą złota, dodając do swoich skarbców ponad 600 ton.

Inne kraje również aktywnie dodają złoto. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Bank Centralny Kazachstanu zwiększył swoje inwestycje w złoto z 12 ton do 155,8 ton.

Z kolei kraje rozwinięte, takie jak USA, Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania utrzymują rezerwy złota w stanie stagnacji. Niemcy sprzedały 2,9 ton rezerw złota z Bundesbanku, ale nadal pozostają posiadaczem złota # 2 na świecie, po USA.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11